Ojmjakon (Оймякон) nem véletlen Oroszország leghidegebb települése, hiszen télen akár a -71°C-ot is elérheti a hőmérséklet. A helyiség Kelet-Szibériában, azon belül is Jakutföldön található. Bizonyos elméletek szerint Ojmjakon egy közeli meleg vizű forrásról kapta a nevét, amely evenki nyelvjáráson azt jelenti „befagyatlan víz; egy hely, ahol a hal eltölti a telet”, más források szerint a település nevének üzenete „befagyott tó”. Bejegyzésünkben megpróbálunk választ adni az alábbi kérdésekre:

  • Hány hétig hétig tart az út Budapestről Ojmjakonba?
  • Hogyan óvják az óvodásokat a dermesztő hidegtől?
  • Mi az oka az átlag -50°C-os téli időjárásnak?
  • Mikor szükséges kézzel melegen tartani a fűtőcsöveket?
  • Melyik a világ legstrapabíróbb terepjáró kisbusza?
  • Hogyan lehet kibírni a kb. 30°C-os hőmérséklet ingadozást?
  • Miért nem szabad műszőrmét hordani a fagyban?
  • Hány °C-on tapad a fém az emberi bőrhöz?
  • Hogyan lehet sírt ásni a befagyott földben?


Jakutföld, Oroszország
https://yakutia.info

Ojmakon a Tomtor-helységtől északnyugatra, az Ingyigirka-folyó mentén található. A településről Budapestre 159 óra az út autóval. Lakóinak száma összesen 462 fő. A világ leghidegebb települése Oroszországhoz tartozik, azon belül a Szaha Köztársaság (Jakutföld), Ojmakoni járásának alanya.

Földünk egyik legfagyosabb pólusáról beszélhetünk, ahol jelenleg is társadalomba szerveződve élnek az emberek.

Oroszország leghidegebb része

A helyiség nemcsak Oroszország, hanem a világ leghidegebb települése is. Az átlagos téli hőmérséklet ugyanis -50°C. A legalacsonyabb feljegyzett hőmérséklet pedig -71,2°C, amit 1926-ban dokumentáltak. A jegyzet hitelessége azonban kétséges, így a -67,7°C -ot ismerik el hivatalosan legalacsonyabb hőmérsékletként, ez utóbbi adatot pedig 1933-ban mérték.


Ojmjakonból – Budapestre 159 óra az út kocsival

Nyáron az átlagos hőfok 10–15°C körül mozog, amely évszak egyébként nem túl hosszú, általában három hónapig tart. Jellemzők a nagy időjárási ingadozások, gyakran előfordul, hogy nappal 30°C -ig emelkedik a hőmérséklet, éjszaka viszont mínuszokig hűl a levegő.

Szinte hihetetlen, hogy majdnem 500 ember él ilyen körülmények között az oroszországi településen. Ojmjakon lakói azt állítják, hogy a hideghez való alkalmazkodást a szélcsendes időjárás segíti. Azokon a helyeken, ahol a tél mérsékelt, de nedvesebb és szelesebb, sokkal nehezebb a hétköznapi élet.

Jakutföld, Oroszország

De miért pont Ojmjakon?

A dermesztő időjárás egyik oka a földrajzi elhelyezkedés, Ojmjakon ugyanis egy folyóvölgyben fekszik, amelyet hegyek vesznek körül. Ezek a hegyek egyfajta patkót alkotnak, a patkóív csúcsa pedig észak felé mutat. Éjszaka sűrű és nehéz hideg levegő áramlik le a hegyekből, majd összegyűlik a mélyedésben, ahol az oroszországi település található.

A hideg másik oka a tengerszint feletti magasság. Egyszerű tény, hogy minél magasabb egy hegy, annál alacsonyabb a hegy hőmérséklete, mivel az atmoszféra magasságával a légnyomás csökken, a levegő ritkábbá válik, a molekulák nem ütköznek egymással olyan gyakran, ennek következtében jóval kevesebb hőt tudnak átadni.

Oroszország éjjeli fényei

A szentpétervári Fehér éjszakákhoz hasonlóan Oroszország leghidegebb településén is lehetőségünk van megcsodálni az éjszakai világosságot. Ojmjakon cirkumpoláris szélességeken található, ám a sarkkörtől délre terül el. Érdekes, hogy a téli hónapokban a nap maximális hossza 4 óra 36 perc is lehet, míg nyáron akár a 20 óra 28 percet is elérheti. A Fehér éjszakák május 24-től július 21-ig tartanak, ilyenkor egész nap és egész éjjel világos van.

  • A Nap alacsonyan kel és nyugszik.
  • A napsugarak hosszabb távolságot tesznek meg a légkörben.
  • A napfény több részecske felülettel találkozik, amelyeken szétszóródik, fehérnek tűnik.
  • A napkelte és napnyugta között hosszabb idő telik el.
  • Több idő marad az égbolt megvilágítására.

Ez egy gyönyörű és egyedülálló jelenség.


Fehér éjszakák Oroszországban

Milyen ruhát hordjunk a fagyban?

Szőrmét. Minél természetesebb anyagból készül a ruha, annál jobb: szőrme sapka, kesztyű és a teljes arcot eltakaró sál. Ez utóbbi azért nagyon fontos, hogy megvédje a bőr felszínét a hideg által okozott égési sérülésektől. Szintetikus anyagot vagy műszőrmét nem tanácsos felvenni, mert a műanyag szó szerint szétmállik a hidegben. Az óvodás gyerekeket annyira bebugyolálják, hogy szinte képtelenek mozogni, csak a szemük látszik, őket a szülők szánkón viszik és hozzák egy – előzetesen felmelegített – szőrme takaró alatt.

A világ leghidegebb településén -71,2°C hőmérsékletet is mértek
Jakutföld, Oroszország

Oroszország élővilága a jéghidegben

Az oroszországi Ojmjakon zord időjárási körülményei szinte lehetetlenné teszik a növények termesztését, ezért a helyiek főként fehérjedús ételeket fogyasztanak. Akárcsak sok-sok évszázaddal ezelőtt, a stroganina most is szerepel az étlapon. Ez nem más, mint egy fagyasztott hús- vagy haldarabból készült csipsz. Ugyancsak rendkívül közkedveltek még a sűrű hal- vagy húslevesek is.

A világ leghidegebb településén meglehetősen elterjedt a szarvasmarhatartás. Télen azonban csak a masszív, nagy teherbírású jakut lovakat és a kutyákat engedik ki a szabadba. A tehenek csak rendkívüli szükség esetén láthatják télen a nappali fényt, és ebben az esetben is a tőgyüket külön-külön bebugyolálják, hogy ne fagyjanak meg.


Az ojmjakoni jakut póniló
Jakutföld, Oroszország

WC-szokások a dermesztő időjárásban

A fagy és a higiénia szinte összeegyeztethetetlenek egymással, ezért Ojmjakonban a legtöbb WC speciális fűtési rendszerrel van ellátva és a házakon kívül található. Oroszország leghidegebb településének melegen tartásáról egy széntüzelésű fűtőállomás gondoskodik. Ennek a fűtőállomásnak az állapotát júniusban ellenőrzik, amikor a csöveket is kicserélik.

A legrosszabb dolog, ami történhet, az áramkimaradás. Ha ez bekövetkezik, Ojmjakon minden lakója az utcára vonul és égőkkel próbálja fűteni a legfontosabb épületeket: az óvodát, az egyetlen boltot és az étkezdét. Ahhoz ugyanis, hogy a csövek ne fagyjanak meg, ki kell ásni azokat és kézzel kell melegen tartani. Szerencsére azonban az áramkimaradás nem túl gyakori jelenség a településen.

WC a leghidegebb településen
Jakutföld, Oroszország

Miért nem állnak le soha a motorok?

Jakutszkból Ojmjakonba kétféleképpen lehet eljutni: autóval vagy repülővel. A repülőgépek csak a legmelegebb évszakban, nyáron – hetente 1-szer – szállnak fel, ezért a világ többi részével való legfőbb kapcsolat a közúti közlekedés. A legstrapabíróbb az Uljanovszkij Autógyár (UAZ) terepjáró kisbusza, az ún. Bukhanka.

A jármű több, mint ezer kilométernyi jéggel és hóval borított autópályát képes leküzdeni minden probléma nélkül.

A járművek egyébként különleges bánásmódot igényelnek. A sofőrök gyakran gyapjútakarót tesznek a motorháztető fölé és alá, hogy „melegen tartsák” a motort. Az autók ablakait dupla üveggel látják el, hogy megakadályozzák a jégkéreg kialakulását. Ha az autó fedetlen környezetben van, alapjáraton tartják, csak fűtött garázsban állítják le teljesen, különben az akkumulátor azonnal befagy.

A jakutszki területen a benzinkutak túlnyomó többsége a nap 24 órájában üzemel. Az állandóan járó autómotorok, az emberek lehelete és a nagyipari vállalatok füstfelhője sűrű fátylat képez, amely az év leghidegebb időszakában is képes beborítani az oroszországi települést. Ez a fátyol időnként olyan sűrű, hogy tíz lépés távolságból szinte semmit sem lehet látni.

Mobiltelefonok Ojmjakon településen

Észak-Oroszországban jobb, ha az utcán semmiféle elektromos készüléket nem tartunk magunknál, mert az eszköz azonnal jégdarabbá válik. Az emberek gyakran a belső zsebükben hordják mobiljaikat, így a saját testhőjükkel melegítik azokat. Fagypont alatti hőmérsékleten ugyanis nagyon nehéz, szinte lehetetlen valakit felhívni, fotózni vagy bármilyen egyéb tevékenységet folytatni a telefonnal.


Majdnem 500 ember él ilyen körülmények között
Jakutföld, Oroszország
https://yakutia.info

Halál Oroszország legfagyosabb helyén

Meglepő módon ilyen szélsőséges hidegben ritka a megfázás, a vírusok és baktériumok ugyanis egyszerűen elpusztulnak. Megfagyni tehát könnyű, megfázni viszont nehéz. Ez azonban nem olyan jó, mint amilyennek látszik, Ojmjakon lakóinak immunrendszere ugyanis nem tud megerősödni és egy melegebb helyen is könnyen megbetegszik.

A világ leghidegebb településének éghajlata rendkívül megterhelő az emberi szervezet számára. A szélsőséges hőmérséklet mellett ebben a vitaminhiány és az egyhangú táplálkozás is szerepet játszik. Az örök tél az emberi élet végét is befolyásolja, mivel a fagyos hidegben lehetetlen sírt ásni, így, ha valaki meghal, a földet először fel kell melegíteni tűzzel.

Jakutföld, Oroszország

Mit szólnak a helyiek?

Jakutföld lakói, illetve azok, akik megengedhetik maguknak, inkább melegebb helyeken várják ki a telet, például Thaiföldön, ami azért lehetséges, mert Jakutszk és Bangkok között közvetlen repülőjárat található. Ezt követően az ojmjakoniak helyét turisták foglalják el. Meglepő módon az utóbbi években a világ leghidegebb települése egyre népszerűbb hely azok számára, akik szeretnék megismerni és saját bőrükön megérezni az igazi orosz telet.

Hogyan hat a hideg az emberi szervezetre?

  • -5°C-on a fagy inkább csak hűsít, ha az ember rendesen felöltözik.
  • -20°C-nál az orrnyálkahártya nedvessége elkezd megfagyni.
  • -25°C-nál a hideg levegő égeti az orrgaratot.
  • -35°C-nál a csupasz bőrön fagyási sérülések jelentkezhetnek.
  • -45°C-on a fém az archoz tapad, így csak a bőr bizonyos részeivel együtt lehet eltávolítani, ezért az összes fém tárgy viselését érdemes elkerülni.

Felhasznált irodalom

www.basetop.ru